Dotacje na fotowoltaikę ułatwiają wielu osobom podjęcie decyzji o inwestycji w panele słoneczne. Co jednak ważne – dofinansowanie nie jest niezbędne, aby fotowoltaika się opłacała. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zmniejszyć koszta instalacji, sprawdź nasz poradnik.
Dofinansowanie do fotowoltaiki – skąd otrzymać środki
W Polsce większość energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Zanieczyszczenie środowiska oraz nieodpowiednia proporcja między źródłami odnawialnymi i nieodnawialnymi sprawiają, że potrzeba zmian jest coraz bardziej widoczna. Z tego powodu rząd, Unia Europejska oraz samorządy terytorialne dofinansowują wymianę źródeł energii na bardziej ekologiczne w ramach specjalnie przygotowanych programów. Decydując się na panele fotowoltaiczne, możesz otrzymać dotację w ramach programów „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze” ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programów dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne.
Możliwe jest także odliczenie kosztów instalacji od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Instalacja fotowoltaiczna to opłacalny i ekologiczny sposób na zapewnienie sobie dostępu do darmowej energii, którą można wykorzystać do niemal wszystkiego. Niezależnie od tego, czy będzie to grzanie ciepłej wody, ogrzewanie mieszkania, czy jakieś konkretne urządzenie w warsztacie, panele fotowoltaiczne z pewnością dostarczą wymaganą ilość energii – za darmo!
Program Mój Prąd 3.0
1 lipca 2021 roku ruszył już kolejny nabór wniosków do rządowego programu „Mój Prąd”. W trzeciej edycji programu wiele się zmieniło, w tym między innymi zmniejszyła się wysokość dofinansowania. Teraz dotacje do fotowoltaiki w ramach programu „Mój Prąd” wynoszą 3 tys. złotych, a nie 5 tys. jak to było dawniej. Instytucją, która obsługuje ten program, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dotacje z programu można otrzymać na instalacje fotowoltaiczne, które zostały zakupione od 1 lutego 2020 roku do 22 grudnia 2021 roku, przy czym o tym, czy mieścimy się w wyznaczonym przedziale czasowym, decyduje data opłacenia pierwszej faktury. Program zakłada dofinansowania w wysokości 3 tys. złotych (to maksymalna kwota, jaką można otrzymać w ramach tego programu), nie może ona jednak stanowić więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Pamiętaj, że wszystkie koszty inwestycji, które nie są pokryte wsparciem, możesz odliczyć od podatku – dotacje możesz łączyć z ulgą termomodernizacyjną.
Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.
Kto może zostać beneficjentem programu „Mój prąd”?
Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne chcące wytwarzać energię elektryczną na prywatne potrzeby. Muszą one też zawrzeć kompleksową umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, w której zostaną uregulowane kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dotacje przyznane na fotowoltaikę można przeznaczyć wyłącznie na zakup i montaż instalacji, nie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w celu zwiększenia mocy bądź ulepszenia istniejącej instalacji.
Na co można przeznaczyć dotacje?
Masz szansę otrzymać dotacje do fotowoltaiki, jeśli planujesz zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest stworzenie instalacji wyłącznie na własne potrzeby.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek składać można wyłącznie w formie online – dokumenty przesłane w formie papierowej będą natychmiast odrzucane. Aby móc złożyć wniosek, należy mieć Profil Zaufany, bądź e-dowód.
Dowiedz się więcej na temat programu. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Potrzebne informacje możesz też uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program Czyste Powietrze
Program „Mój Prąd” nie jest jedyną dostępną opcją dla osób, które interesuje dofinansowanie fotowoltaiki. Jeśli chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną, możesz też skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Pieniądze na fotowoltaikę otrzymasz na podobnych zasadach, co w przypadku programu „Mój Prąd”. Składając wniosek, masz szansę uzyskać dotację na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Sam program skierowany jest do osób fizycznych, które są zainteresowane wymianą starych kotłów i pieców na nowocześniejsze i przede wszystkim bardziej ekologiczne rozwiązania.
Ile wynosi dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”? Wszystko zależy od wybranej opcji dofinansowania – zgodnie z tym, co podane jest na stronie programu, dotacja może wynosić do 30 tysięcy złotych (podstawowy poziom) lub do 37 tysięcy złotych (podwyższona opcja dofinansowania). Aby móc skorzystać z wyższego poziomu, należy uzyskać zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę.
Potrzebujesz więcej informacji? Masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszelkie Twoje pytania oraz rozwiejemy wątpliwości. Aktualne informacje na temat tego dofinansowania, znajdziesz również na oficjalnej stronie programu „Czyste powietrze”.
Dotacja na fotowoltaikę – pozostałe alternatywy
Program „Czyste powietrze”, czy „Mój Prąd” to nie jedyne rozwiązania, z których możesz skorzystać. Jedną z nich są regionalne programy oferowane przez poszczególne województwa. Przykładem jest między innymi dotacja warszawska oraz poznańska. Warto tutaj dodać, że w zależności od regionu kwoty i zasady dofinansowania mogą się od siebie różnić. Dobrze jest więc skontaktować się z lokalnym urzędem, aby uzyskać najświeższe informacje i dowiedzieć się, z jakich dotacji można skorzystać, jeśli interesuje nas instalacja fotowoltaiki na Śląsku.
Kolejną alternatywą, dzięki której będziesz mógł zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaiki, jest program Stop Smog. Korzystając z tej opcji, możesz uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, termomodernizację domu oraz montaż instalacji OZE, do której zalicza się fotowoltaika. Stop Smog skierowany jest do mniej zamożnych Polaków. Wnioski o przyznanie dotacji można składać za pośrednictwem gminy, bądź powiatu, jeśli zadeklarowały one chęć udziału w programie. Obecnie (lipiec 2021 roku) trwa druga edycja programu.
W ramach programu możesz uzyskać bezzwrotną dotację, która jest w stanie pokryć nawet 100 proc. kosztów – warto tu zaznaczyć, że 30 proc. to wkład własny gminy. Jeśli interesuje Cię taka forma dotacji do fotowoltaiki, zapytaj w urzędzie, czy istnieje opcja wzięcia udziału w takim programie. Pamiętaj jednak, że uczestnictwo wymaga spełnienia określonych kryteriów, między innymi tych dotyczących dochodów.