Fotowoltaika cena – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

fotowoltaika cena

Zwiększające się ceny prądu oraz coraz większa świadomość społeczeństwa na temat ekologii sprawiają, że Odnawialne Źródła Energii zyskują na popularności. W szczególności sporym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, która pozwala na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Sprawdzamy, jaki jest koszt montażu takiej instalacji.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Koszty związane z instalacją fotowoltaiczną można podzielić na te związane z zakupem i montażem oraz na koszty użytkowe. Te pierwsze są dość sporym wydatkiem, bo mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – jednak co najważniejsze jest to jednorazowy koszt. Skąd taki rozrzut cenowy? Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej może być różny w zależności od rodzaju i ilości montowanych paneli fotowoltaicznych, klasy falownika, ceny konstrukcji mocującej, dodatkowych elementów, a także samego montażu instalacji. Wpływ na ceny fotowoltaiki ma także miejsce, w którym będzie instalowana fotowoltaika – to właśnie od lokalizacji zależy konstrukcja montażowa. Istotne jest również przeznaczenie instalacji (czy montujesz ją na potrzeby domu, czy firmy), jej moc, czyli ilość zastosowanych modułów, a także jakość użytych tworzyw.

Co dokładnie składa się na koszty zakupu oraz montażu? W tego typu koszty wlicza się między innymi: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawę, montaż, wykonanie pomiarów, a także podatek VAT (8%).

Warto jednak wiedzieć, że ceny instalacji fotowoltaiki nie kończą się w momencie montażu paneli fotowoltaicznych, ale również należy liczyć się z wydatkami eksploatacyjnymi, takimi jak mycie paneli fotowoltaicznych oraz przeglądy. Nie jest to jednak aż tak duży wydatek, tym bardziej, że teraz większość instalacji fotowoltaicznych ma bardzo długą gwarancję.

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki

Dlaczego opłaca się zainstalować instalację fotowoltaiczną? Obecnie z roku na rok możemy zauważyć, a także odczuć podwyżki cen za energię elektryczną. Przy takich wzrostach oraz sporej dostępności do fotowoltaiki – zdecydowanie łatwiej jest ją teraz zainstalować niż jeszcze parę lat temu – zwrot z inwestycji jest coraz szybszy. Panele fotowoltaiczne coraz bardziej się opłacają, a dotacje, które można uzyskać z programu „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, pozwalają na znaczące pokrycie kosztów inwestycji. Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się między sobą w zależności od ich rozmiaru i zastosowanych technologii.

Niezależność energetyczna i możliwość zapomnienia o podwyżkach energii elektrycznej to jednak nie wszystkie zalety fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne są też niezwykle opłacalną inwestycją – koszty i wydatki poniesione w związku z montażem paneli bardzo szybko się zwracają. Biorąc pod uwagę statystyki zwrot kosztów w naszym kraju trwa tylko 7 lat. Po tym czasie w pełni oszczędzasz na prądzie. Pamiętaj, że instalacje fotowoltaiczne umożliwiają Ci produkcję prądu w zupełności za darmo – dzięki temu Twoje rachunki za energię elektryczną widocznie spadną, a Ty będziesz mógł przeznaczyć oszczędności na inne wydatki. Co jeszcze warto podkreślić, fotowoltaika podnosi również wartość nieruchomości, dzięki czemu przy ewentualnej sprzedaży domu uzyskasz wyższą cenę.

Wymieniając zalety fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o zeroemisyjność – dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna środowisku. Im więcej gospodarstw będzie korzystać z fotowoltaiki, tym mniej smog będzie mniej zagrażał i szkodził naszemu zdrowiu.

Jak obniżyć cenę instalacji fotowoltaicznej?

koszt fotowoltaiki

Jak już wyżej wspomnieliśmy, istnieją różne dotacje, dzięki którym możemy zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na montażu fotowoltaiki. Najpopularniejszą z nich jest rządowy program „Mój Prąd”. Sporym zainteresowaniem cieszy się również program „Czyste Powietrze”.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu „Mój Prąd”? A może chcesz poznać inne alternatywy? W takim razie zachęcamy do odwiedzenia naszej strony: Fotowoltaika dotacje.

Skontaktuj się z nami, aby sprawdzić ceny instalacji fotowoltaicznej w IzoTech Service

Ile kosztuje fotowoltaika w IzoTech Service? W naszej firmie koszt instalacji jest wyceniany indywidualnie. Aby poznać cenę wykonania instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie Kontakt.