Zwiększające się ceny prądu oraz coraz większa świadomość społeczeństwa na temat ekologii sprawiają, że Odnawialne Źródła Energii zyskują na popularności. W szczególności sporym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, która pozwala na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby i zmniejszenie jej poboru z sieci energetycznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Sprawdzamy, jaki jest koszt montażu takiej instalacji.
Cena instalacji fotowoltaicznej
Koszty związane z instalacją fotowoltaiczną wytwarzającą prąd zmienny można podzielić na te związane z zakupem i montażem oraz na koszty użytkowe. Te pierwsze są dość sporym wydatkiem, bo mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – jednak co najważniejsze jest to jednorazowy koszt dla gospodarstw domowych. Skąd taki rozrzut cenowy fotowoltaiki?
Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej może być różny w zależności od rodzaju i ilości montowanych paneli fotowoltaicznych, klasy falownika, ceny konstrukcji mocującej, dodatkowych elementów, a także samego montażu instalacji. Szczególnie istotną rolę jeśli chodzi o cenę fotowoltaiki pełni falownik, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego wytwarzanego przez panele w prąd przemienny używany w domowych instalacjach elektrycznych.
Falowniki różnią się między sobą wydajnością, niezawodnością i funkcjonalnością. Opłacalność fotowoltaiki zwiększają falowniki centralne – tańsze, ale mniej efektywne w systemach o zmiennym nasłonecznieniu. Alternatywą są mikroinwertery, które mimo wyższych kosztów, zapewniają większą niezależność poszczególnych modułów i lepszą wydajność systemu.
Cena fotowoltaiki to nie tylko koszt paneli fotowoltaicznych
Na ceny fotowoltaiki może znacząco wpłynąć także miejsce, w którym odbędzie się montaż fotowoltaiki – to właśnie od lokalizacji zależy konstrukcja. Istotne jest również przeznaczenie instalacji (czy montujesz ją na potrzeby domu, czy firmy), jej moc, czyli ilość zastosowanych modułów, a także jakość użytych tworzyw.
Jednym z kluczowych elementów wpływających na cenę fotowoltaiki jest wielkość instalacji i jej moc, wyrażana w kilowatach (kWp) i jakość użytych materiałów. Im większa moc, tym wyższy koszt całkowity, ale również większa produkcja energii i co za tym idzie gwarancja wydajności. Przykładowo, instalacja o mocy 5 kWp może kosztować od 25 000 do 35 000 zł, w zależności od innych czynników, takich jak rodzaj paneli czy firma instalacyjna.
Od czego zależy cena fotowoltaiki?
Co dokładnie składa się na koszty zakupu oraz montażu? W tego typu koszty dla właścicieli domów wlicza się między innymi: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawę, montaż, wykonanie pomiarów, a także podatek VAT (8%). Warto w tym miejscu wspomnieć, że ma rynku dostępne są różne typy paneli fotowoltaicznych renomowanych producentów dla właścicieli domów jednorodzinnych i firm, różniące się technologią i efektywnością.
Panele monokrystaliczne to najdroższa z opcji, zmniejszająca opłacalność instalacji fotowoltaicznej, niemniej rozwiązanie to zapewnia najwyższą wydajność. Z kolei panele polikrystaliczne posiadają niższą wydajność, szacowaną na 15–18%, ale cechuje je bardziej przystępna cena. Warto tez wspomnieć, że moc instalacji fotowoltaicznej opartej na panelach cienkowarstwowych cechuje się najniższą wydajnością (10–12%), ale za to jej cena fotowoltaiki w tym wydaniu jest najniższa.
Typ zastosowanych modułów fotowoltaicznych
Wybór odpowiedniego typu paneli zależy od dostępnej powierzchni, budżetu oraz oczekiwanej wydajności systemu. Cena fotowoltaiki zależy również od miejsca montażu.
Różne typy dachów wymagają różnych rozwiązań montażowych. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich, skośnych, pokrytych dachówką, blachą czy gontem bitumicznym wymaga zastosowania odpowiednich uchwytów i konstrukcji nośnych. Montaż na dachach o nietypowych kształtach lub w trudno dostępnych miejscach może znacząco podnieść koszty instalacji. Dodatkowo, wzmocnienie konstrukcji dachu może być konieczne, jeśli jego nośność jest niewystarczająca do utrzymania ciężaru instalacji.
Zazwyczaj najtańszy montaż dotyczy skośnego dachu. Z kolei zakup paneli fotowoltaicznych na płaski dach, wymaga dodatkowych konstrukcji, co zwiększa koszt. Najdroższą z opcji jeśli chodzi o cenę fotowoltaiki jest bez wątpienia instalacja naziemna; jej wykonanie wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania terenu i konieczności budowy specjalnych konstrukcji.
Warto jednak wiedzieć, że ceny instalacji fotowoltaiki nie kończą się w momencie montażu modułów fotowoltaicznych, ale również należy liczyć się z wydatkami eksploatacyjnymi, takimi jak mycie paneli fotowoltaicznych oraz przeglądy. Biorąc pod uwagę całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej, nie jest to aż tak duży wydatek, tym bardziej, że teraz większość instalacji fotowoltaicznych ma bardzo długą gwarancję.
Jak zwraca się cena fotowoltaiki?
Niezależność energetyczna i możliwość zapomnienia o podwyżkach, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii elektrycznej to jednak nie wszystkie zalety jakie zapewniają panele słoneczne. Instalacje fotowoltaiczne są też niezwykle opłacalną inwestycją – koszty i wydatki poniesione w związku z montażem paneli bardzo szybko się zwracają. Biorąc pod uwagę statystyki zwrot kosztów w naszym kraju trwa tylko 7 lat. Po tym czasie w pełni oszczędzasz na prądzie.
Pamiętaj, że instalacje fotowoltaiczne umożliwiają Ci produkcję prądu w zupełności za darmo – dzięki temu Twoje rachunki za energię elektryczną widocznie spadną, a Ty będziesz mógł przeznaczyć oszczędności na inne wydatki. Co jeszcze warto podkreślić, fotowoltaika podnosi również wartość nieruchomości, dzięki czemu przy ewentualnej sprzedaży domu uzyskasz wyższą cenę.
Wymieniając zalety fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o zeroemisyjność – dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna środowisku. Im więcej gospodarstw będzie korzystać z fotowoltaiki, tym mniej smog będzie mniej zagrażał i szkodził naszemu zdrowiu.
Korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki
Dlaczego opłaca się zainstalować instalację fotowoltaiczną? Obecnie z roku na rok możemy zauważyć, a także odczuć podwyżki cen za energię elektryczną. Przy takich wzrostach oraz sporej dostępności do fotowoltaiki – zdecydowanie łatwiej jest ją teraz zainstalować niż jeszcze parę lat temu – zwrot z inwestycji jest coraz szybszy. Panele fotowoltaiczne coraz bardziej się opłacają, a dotacje, które można uzyskać z programu „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, pozwalają na znaczące pokrycie kosztów inwestycji. Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się między sobą w zależności od ich rozmiaru i zastosowanych technologii.
Niezależność energetyczna i możliwość zapomnienia o podwyżkach energii elektrycznej to jednak nie wszystkie zalety fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne są też niezwykle opłacalną inwestycją – koszty i wydatki poniesione w związku z montażem paneli bardzo szybko się zwracają. Biorąc pod uwagę statystyki zwrot kosztów w naszym kraju trwa tylko 7 lat. Po tym czasie w pełni oszczędzasz na prądzie. Pamiętaj, że instalacje fotowoltaiczne umożliwiają Ci produkcję prądu w zupełności za darmo – dzięki temu Twoje rachunki za energię elektryczną widocznie spadną, a Ty będziesz mógł przeznaczyć oszczędności na inne wydatki. Co jeszcze warto podkreślić, fotowoltaika podnosi również wartość nieruchomości, dzięki czemu przy ewentualnej sprzedaży domu uzyskasz wyższą cenę.
Wymieniając zalety fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o zeroemisyjność – dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna środowisku. Im więcej gospodarstw będzie korzystać z fotowoltaiki, tym mniej smog będzie mniej zagrażał i szkodził naszemu zdrowiu.
Fotowoltaika – cena, która można obniżyć
Jak już wyżej wspomnieliśmy, istnieją różne dotacje, dzięki którym możemy zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na montażu fotowoltaiki. Najpopularniejszą z nich jest rządowy program „Mój Prąd” lub „Prąd 6.0”. Sporym zainteresowaniem cieszy się również możliwość skorzystania z programu „Czyste Powietrze”. Dodatowo obecnie istniejąca ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podatku koszty poniesione na instalację systemu fotowoltaicznego, systemy zarządzania energią i własne magazyny energii.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej i programu „Mój Prąd”? A może chcesz poznać inne alternatywy? W takim razie zachęcamy do odwiedzenia naszej strony: Fotowoltaika dotacje.
Skontaktuj się z nami, aby sprawdzić ceny instalacji fotowoltaicznej w IzoTech Service
Chcesz mieć własną instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, jaka jest cena fotowoltaiki w IzoTech Service? W naszej firmie koszt fotowoltaiki jest wyceniany indywidualnie. Aby poznać cenę wykonania instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie Kontakt.